77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau
W Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów, na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji Zigeunerlager. Obóz ten pochłonął 4300 Romów i Sinti. W uroczystościach wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W 2011 roku polski Sejm dla upamiętnienia 500 000 Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie ogłosił 2 sierpnia jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Cztery lata później Parlament Europejski uchwalił 2 sierpnia jako Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów.
Uroczystości rozpoczęły się przy bramie wejściowej dawnego Zigeunerlager. Następnie zgromadzeni goście przemaszerowali pod pomnik Zagłady Romów i Sinti, gdzie zostały złożone kwiaty i wygłoszone okolicznościowe przemówienia.
– Już 10 lat temu polski Parlament upamiętnił dzień likwidacji Zigeunlager. Tym ludziom należy się pamięć, bo zginęli za to, że byli Romami. Ta straszliwa zbrodnia niemieckiego okupanta była czymś o czym nigdy nie możemy zapomnieć. Chcę powtórzyć za świętym Janem Pawłem II- „Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”. Niech te słowa przyświecają wszystkim narodom na świecie, aby ta tragedia II wojny światowej się nigdy nie powtórzyła! – mówi Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie
Może to Ci się spodoba
Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny
Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium
41. rocznica Porozumień Sierpniowych
31 sierpnia 1980 roku powstała NSZZ „Solidarność”. W krakowskich uroczystościach upamiętniających podpisanie Porozumień Sierpniowych w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity uczestniczył I wicewojewoda Józef Leśniak. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia
Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Studiowanie czas zacząć! W uroczystej – 659. – inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który przekazał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
„Wolnego ludu krew zanieśli przed Boga tron”
12 września 1939 roku żołnierze Wehrmachtu zamordowali polskich jeńców wojennych zgromadzonych w szkole podstawowej w Szczucinie. Tragiczne wydarzenia upamiętniła coroczna uroczystość, w której w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, wziął
78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej
8 wydziałów, 33 kierunki kształcenia w języku polskim i 8 w języku angielskim. Ok. 14 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz doktoranckich i podyplomowych.
Internauci czytają coraz więcej książek
Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!