Stając się mamą
To jedyny taki dzień w roku. Jedyny i wyjątkowy. Dzień Matki. I właśnie dziś otwarty i poświęcony został Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, mieszczący się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego. Jest on miejscem schronienia i opieki ofiarowanej kobietom w ciąży i dzieciom. Placówka zyskała nowe oblicze dzięki dotacji celowej z budżetu państwa udzielonej przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Uroczystego poświęcenia dokonał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który jesienią minionego roku – wraz z premierem Mateuszem Morawieckim – wizytował teren budowy.
W tym uroczystym dniu Dom zyskał swojego patrona. Stał się nim ks. kardynał Karol Wojtyła.
– Początki istnienia domu przy ul. Przybyszewskiego 39 nierozerwalnie związane są z osobą kardynała Karola Wojtyły, który o nabyciu tej nieruchomości zdecydował tuż przed wyjazdem na konklawe do Rzymu. Dzisiejsza uroczystość nadania placówce jego imienia stanowi więc swoiste zwieńczenie tej pięknej historii oraz docenienie troski ówczesnego metropolity Krakowa o młode matki i kobiety samotne, potrzebujące wsparcia w trudnym momencie życia. wiemy, że okazywał ją, gdy był jeszcze wikariuszem w parafii św. Floriana, nie zaprzestał również po wyborze na papieża – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników uroczystości.
W ramach współpracy Fundacji Towarzyszenia Rodzinie i Prezesa Rady Ministrów powstał projekt: „Stając się mamą – wsparcie dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji. Przebudowa i nadbudowa Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie”. Ze środków rządowych przekazana została kwota 1 679 053,48 zł. Dzięki wsparciu udało się zrealizować nadbudowę i przebudowę budynku. Powstały m.in. nowe, dodatkowe miejsca dla kobiet i dzieci oraz gabinet przeznaczony na poradnictwo i wsparcie psychologiczne.
– Cieszę się, że ta troska o samotne matki ma w Krakowie wiernych kontynuatorów. Potwierdza między innymi dzisiejsza uroczystość. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w rozbudowę budynku i zadbanie o to, by mogło pomieścić się w nim o wiele więcej osób potrzebujących niż dotychczas – dodał premier.
Zakres udzielanego wsparcia obejmuje nie tylko potrzeby materialne, ale także opiekę, wsparcie duchowe, psychologiczne i prawne. Nade wszystko zaś, kobiety przebywające w domu otrzymują bliskość i troskę sióstr nazaretanek, które prowadzą to miejsce.
– Nie sposób nie wspomnieć dzisiaj o Siostrach Nazaretankach, które z woli kardynała Wojtyły z oddaniem prowadzą Dom od początku jego istnienia. I, które – jako pierwsze w Polsce – otworzyły tutaj Okno Życia. W ciągu szesnastu lat pozostawiono w nim kilkadziesiąt małych dzieci. Te niemowlęta znalazły w tutejszym domu nie tylko szansę przeżycia, ale również czułą opiekę. Zaangażowanie Sióstr w opiekę nad matkami i dziećmi jest powszechnie znane i cenione. Z radością dołączam się więc do niezliczonych głosów wdzięczności. Z serca za ę wierną służbę Siostrom dziękuję – przekazał Mateusz Morawiecki.
– Historia powstania tego miejsca wiąże się z wyjątkową osobą. Osobą, dla której godność macierzyństwa i związane z tym ofiarowanie siebie były największymi wartościami. To właśnie Kardynał Karol Wojtyła zadecydował o zakupie tego domu, który dzisiaj ma nowe, piękniejsze i nowocześniejsze oblicze. Nadal jednak pozostaje kolebką tego, co dla polskiego Papieża było najważniejsze: kolebką troski i miłości ofiarowanej drugiemu człowiekowi. Tylko bezpieczna przystań i bezinteresowna pomoc mogą stanowić fundament dla samotnych matek, które tu będą szukać wsparcia w przezwyciężaniu trudności, z jakimi przyszło im się mierzyć – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie
Może to Ci się spodoba
„Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Otwarcie wystawy w NBP w Krakowie
Wydane przez Pocztę Polską znaczki i medale przedstawiające Mikołaja Kopernika, jego portrety autorstwa artystów z różnych epok, cytaty pochodzące z rękopisów i dokumentów związanych z jego pracą, pomniki, a także
„Wolnego ludu krew zanieśli przed Boga tron”
12 września 1939 roku żołnierze Wehrmachtu zamordowali polskich jeńców wojennych zgromadzonych w szkole podstawowej w Szczucinie. Tragiczne wydarzenia upamiętniła coroczna uroczystość, w której w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, wziął
Zapraszamy na krakowskie uroczystości upamiętniające ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz
14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Krakowską uroczystość upamiętniającą ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz przygotowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita
Święto Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
Wieloletnia tradycja kształcenia kadr inżynierskich w kraju, wytrwała praca nad poprawą polskiej myśli naukowo-technicznej oraz nowoczesność i otwartość na innowacje. To właśnie atuty Politechniki Krakowskiej. W Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia”
78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej
8 wydziałów, 33 kierunki kształcenia w języku polskim i 8 w języku angielskim. Ok. 14 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz doktoranckich i podyplomowych.
Święto Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej
Tatry, orle pióro i ciupaga – to elementy składające się na logo Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Powstała ona w 2001 roku jako pierwsza w Polsce tego typu
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!