„Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Otwarcie wystawy w NBP w Krakowie
Wydane przez Pocztę Polską znaczki i medale przedstawiające Mikołaja Kopernika, jego portrety autorstwa artystów z różnych epok, cytaty pochodzące z rękopisów i dokumentów związanych z jego pracą, pomniki, a także liczne materiały ilustrujące odbiór jego odkryć. To część eksponatów wystawy „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”, która została otwarta w budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie.
W uroczystości udział wzięli: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej prof. Krzysztof Górski.
– Rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika. 550 lat temu przyszedł na świat wybitny polski astronom, matematyk, prawnik, lekarz i ekonomista. Otwarta dzisiaj wystawa nie tylko przypomina jego osiągnięcia, ale także pokazuje kontekst, w którym powstały. Uważnie zgromadzone eksponaty pozwalają lepiej zrozumieć naukę, a także człowieka, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan tutaj, na ulicę Basztową, gdzie jeszcze do 26 maja można oglądać wystawę – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Po prezentacji wystawy krakowskiej publiczności będzie ona prezentowana na całym świecie.
Ekspozycja została przedstawiona w formie plansz. Jej współorganizatorami są Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Akademia Kopernikańska, a partnerem głównym wydarzenia jest Narodowy Bank Polski.
***
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.
Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swój toruński rodowód.
Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie
Może to Ci się spodoba
Wizyta dyplomatów ze Słowacji
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita spotkał się z ambasadorem Republiki Słowackiej w Warszawie Andrejem Drobą, konsulem generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie Tomášem Kašajem oraz przewodniczącym Urzędu dla Słowaków żyjących za granicą
Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał hotel dla rodzin małych pacjentów
Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym
50-lecie Centrum Sztuki Mościce
2 czerwca 1971 r. w Mościcach otworzono Zakładowy Dom Kultury z prawdziwego zdarzenia. Inwestorem były Zakłady Azotowe, a w budowniczych wcielili się pracownicy chemicznej firmy wspomagani przez swoje rodziny. Dziś
Obrazy malowane ręcznie do Twojego domu
Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i zrelaksować. Aby stworzyć przyjemną atmosferę, warto zadbać o odpowiednie dekoracje. Jednym ze sposobów na udekorowanie domu są obrazy malowane ręcznie.
Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Studiowanie czas zacząć! W uroczystej – 659. – inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który przekazał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Stając się mamą
To jedyny taki dzień w roku. Jedyny i wyjątkowy. Dzień Matki. I właśnie dziś otwarty i poświęcony został Dom Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej, mieszczący się w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!