Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność
W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np. „na syna/córkę”, „na policjanta”,). Ofiarą oszustwa padają zazwyczaj starsze osoby, którym człowiek podający się za członka rodziny lub funkcjonariusza „poleca” wypłacić i przekazać pieniądze.
W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw „metodą na wnuczka” małopolska Policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i „dobre serce” ludzi. W trakcie rozmowy telefonicznej podając się za członka rodziny proszą o gotówkę i zaznaczają, że nie będą mogli sami odebrać pieniędzy, a zrobi to za nich ktoś inny, np. bliski przyjaciel czy kurier (oczywiście fikcyjny). Opisują bardzo trudną sytuację w której się znaleźli np. wypadek drogowy („krewny” oświadcza, że spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze na kaucję), operację ratującą im życie czy okazjonalne kupno samochodu (za który muszą zapłacić „od ręki” by nie stracić korzystnej dla nich okazji).
Oszuści stają się jednak bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. „policjanta” czy „prokuratora”. Przestępcy kontaktują się wówczas z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię. Chwilę później oszuści ponownie dzwonią, a jeden z nich podaje się za „policjanta” ścigającego szajkę takich przestępców i prosi o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać na gorącym uczynku. Informuje również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela.
Informujemy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już – to policjanci przychodzą do konkretnej osoby. Mają wówczas obowiązek się wylegitymować. Więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.
JAK UNIKNĄĆ TAKICH SYTUACJI?
Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
• Poinformować o takiej sytuacji Policje,
• Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
• Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
• Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
• Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA !!!
We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.
W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi oszuści poruszają się.
Może to Ci się spodoba
Zielone mieszkania w Krakowie – czy bliskość natury decyduje o cenie lokalu?
Szukając mieszkania na własność, bierze się pod uwagę szereg aspektów wpływających na przyszły komfort i wygodę. W końcu ma to być przestrzeń do wypoczynku i regeneracji sił, a także spędzania
Ambasador Japonii z wizytą u Wojewody Małopolskiego
I Wicewojewoda Małopolski Józef Leśniak gościł dzisiaj Jego Ekscelencję Ambasadora Japonii w Polsce Akio Miyajima. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. I Wicewojewoda Małopolski oraz Ambasador Japonii w Polsce rozmawiali o Igrzyskach
Dlaczego warto skorzystać z parkingu płatnego przy lotnisku?
Korzystanie z płatnego parkingu przy Lotnisku w Balicach ma bardzo dużo zalet, które przekonują podróżnych do wyboru takiego rozwiązania. Mowa tutaj nie tylko o kwestiach bezpieczeństwa, ale też o komforcie.
Ponad 8,4 mln zł z budżetu państwa dla uzdrowisk w Małopolsce
8 gmin województwa małopolskiego otrzymało dotację z budżetu państwa na realizację zadań związanych z utrzymaniem funkcji leczniczych uzdrowisk. Rządowe środki w łącznej kwocie 8 409 000 zł trafią do uzdrowiska
ADR – Klasyfikacja towarów niebezpiecznych
ADR to skrót od European Agreement concerning International Carriage of Dangerous Goods by Road (Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych). Umowa ta reguluje wszystkie aspekty transportu drogowego materiałów
Kolejna inwestycja przeciwpowodziowa w Krakowie
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowej w Krakowie. Prace dotyczą Dłubni – lewego dopływu Wisły. Przedmiotem inwestycji jest budowa nowego odcinka wału Dłubni, tj.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!