Światowe Dni Młodzieży – pamiętamy
W 2016 r. Kraków zamienił się w miejsce spotkań młodzieży z całego świata. Ukochane miasto papieża Jana Pawła II gościło 31. Światowe Dni Młodzieży. Otwarta dzisiaj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wystawa to podróż w czasie do tamtych dni i wydarzeń.
– Nosimy w sercu żywe wspomnienia emocji, które towarzyszyły nam podczas Światowych Dni Młodzieży. Ale pamiętamy także o wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie tego wydarzenia. Szczególnie o tych, którzy sprawili, że te dni przebiegły spokojnie, a co najważniejsze bezpiecznie. Prezentowana dzisiaj wystawa to wyraz wdzięczności dla harcerzy i harcerek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zapewniających zabezpieczenie medyczne dla pielgrzymów – mówi wojewoda Łukasz Kmita, który dokonał uroczystego otwarcia wystawy.
W wydarzeniu uczestniczyli także hm. Krzysztof Wójtowicz HR, przewodniczący Okręgu Małopolskiego ZHR oraz harcerze i harcerki z Małopolski.
Z okazji piątej rocznicy ŚDM przygotowano dziewięć plansz dokumentujących tamto niezwykłe spotkanie. Są wśród nich te przedstawiające przygotowania harcerzy do służby, a następnie jej wypełnianie, obrazy modlitewnego skupienia i chwile radości. Ukazano także spotkania z gośćmi harcerskiego zlotu, który odbył się przy okazji Światowych Dni Młodzieży – w tym z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
Zaangażowanie harcerzy w ramach ŚDM obejmowało między innymi udział w patrolach medycznych, porządkowych, informacyjnych i łączności, a także pomoc do spraw dzieci zaginionych. Łącznie działania te były realizowane w ramach Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR).
ZHR było największą formacją zabezpieczenia medycznego i częścią profesjonalnych służb, które koordynowane było przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
Podczas dzisiejszego otwarcia wystawy, wojewoda małopolski Łukasz Kmita otrzymał z rąk przewodniczącego hm. Krzysztofa Wójtowicza HR honorową godność Przyjaciela Okręgu Małopolskiego ZHR.
Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie
Może to Ci się spodoba
Muzeum Książąt Czartoryskich w całości
Kompleks budynków i przestrzeni wystawienniczych Muzeum Książąt Czartoryskich jest już w całości dostępny dla odwiedzających. Otwarcie dziś ostatniej części – Klasztorka – kończy złożony proces inwestycyjny. W wernisażu wystawy stałej
41. rocznica Porozumień Sierpniowych
31 sierpnia 1980 roku powstała NSZZ „Solidarność”. W krakowskich uroczystościach upamiętniających podpisanie Porozumień Sierpniowych w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity uczestniczył I wicewojewoda Józef Leśniak. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia
77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau
W Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów, na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji Zigeunerlager. Obóz ten pochłonął 4300 Romów i Sinti.
78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej
8 wydziałów, 33 kierunki kształcenia w języku polskim i 8 w języku angielskim. Ok. 14 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz doktoranckich i podyplomowych.
Dzień Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Poznawać przyczyny i wartości rzeczy, dać uniwersalne wykształcenie, łączyć wiedzę zawodową z wiedzą ogólną o charakterze metodologicznym i teoretycznym. To zobowiązanie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, którego trwałość potwierdza 98-letnia historia.
Internauci czytają coraz więcej książek
Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!